Çakı: Kültürümüze yapılan saldırıyı kınıyoruz

Yazılı bir açıklama yapan Esenyut Van Kültür Evi Derneği Başkanı Harun Çakı ve yönetim kurulu üyeleri, Kadıoğlu'n a yapılan saldırının Van misafirperverliğine sığmadığını söyleyerek olayı kınadılar.
Bu haber 2015-05-13 20:11:13 eklenmiş ve 1060 kez görüntülenmiştir.

Esenyurt Van Kültürevi Başkanı Harun Çakı yaptığı açıklamada, “Kültür bir milletin tarihi boyunca meydana getirdiği maddi ve manevi değerlerin bütünüdür. Bizler de Van Kültür Evi Derneği olarak tüzüğümüzde de belirtiğimiz gibi kültürümüze sahip çıkmak, tanıtmak amacıyla 2- 17 Mayıs tarihleri arası Esenyurt Meydan’ında “Van Tanıtım Günleri”  başlıklı bir etkinlik yapma kararı aldık” denildi. Etkinlik öncesi tüm siyasi parti temsilcileri ve Vanlı STK’larla istişare yapıldığı vurgulanan açıklamada, “Gerekli izinleri almak için müracaat ettiğimiz Esenyurt Belediyesi ve Esenyurt Kaymakamlığı’nda hiçbir engelle karşılaşmadık. Özellikle Esenyurt Belediye Başkanımız Sayın Necmi Kadıoğlu ve Esenyurt Kaymakamımız Sayın Ekrem İnci’nin yakın ilgisini gördük. Kendilerini mülki amirlerimiz olarak etkinliğe davet ettik.  Gerekli izinleri aldıktan sonra Van için hizmet eden tüm STK’larla defalarca bir araya geldik vedesteklerini aldık. Süreç boyunca hiçbir engelle karşılaşmadık ve nihayetinde 2 Mayıs tarihinde tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak etkinliğimize start verdik” denildi.

 

Saldırganlar Kadıoğlu’nu Hedef Aldı

Dernek Yöneticilerinin provakatörleri engellemeye çalıştıkları belirtilen açıklamada, “binlerce kişinin katılım sağladığı etkinlik coşkulu bir şekilde başladı. Etkinlik alanına Esenyurt Belediye Başkanı’mız Necmi Kadıoğlu teşrif ettiler. Ancak kısa süre sonra etkinlik alanında olmayanve çevre kafelerde oturmakta olan birkaç kişi etkinliği provoke etmek için sahneye doğru yürümeye başladı. Gerek dernek yöneticilerimiz gerekse başkanımız Harun Çakı provokasyonu önlemek amacıyla provokatörlerle konuşmaya çalıştı.  Dışarıdan gelen 15-20 kişinin de provokatörleri destek vermesiyle tartışma yaşandı. Bu esnada bazı dernek yöneticileri provokatörleri engellemeye çalışırken bazı yöneticilerimiz ise orada misafirimiz olarak bulunan Necmi Kadıoğlu’na herhangi bir zarar gelmemesi için kendilerini siper ettiler” ifadeleri kullanıldı.

 

Saldırı Kültürümüze Yapılmıştır

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “ nihayetinde kendilerinin de Vanlı olduğunu düşündüğümüz bu provokatörlerden dolayı açılış programımız yarıda kesildi. Ardından bazı yerel basın organlarında yaşanan olay ile ilgili sadece duyumların kaynak gösterildiği yalan haberler yer aldı. Şunu vurgulamak isteriz ki Van ve Vanlının Kültüründe kim olursa olsun gelen misafir baş tacı edilir. Dolayısıyla yaşanan saldırı kültürümüze, örfümüze ve değerlerimize yapılmıştır. Hem mülki amirimiz hem de misafirimi olan Necmi Kadıoğlu’na yönelik yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Ayrıca sadece duyumlardan yola çıkılarak yapılan ve dernek yöneticilerinin olay sırasında ortalıkta görünmediklerini iddia eden haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtiyor yapılan haberlerle ilgili yasal işlem başlatacağımızı ilan ediyoruz” denildi.

 

Yaşananlar İle İlgili Yalan Haberler Yapıldı

Açıklamanın sonunda ise yaşananlar ile ilgili yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanarak, “Van halkı kültürüne bağlı ve misafirperverdir. Yaşanan çirkin saldırının tüm Vanlılara mal edilmesi kesinlikle yanlıştır. Olay süresinde dernek yöneticilerimiz hiçbir yere ayrılmamış ve provokasyonu önlemek için büyük çaba göstermişlerdir. Yalan haber yapan gazetecilerin dürüst gazetecilik gereği haberlerini tekziple düzeltmeleri gerekmektedir. Aksi halde onlar da bizim nazarımızda provokasyonu yapanlar kadar suçlu olacaklardır. Öte yandan ev sahipliği yaptığımız etkinlik sırasında misafirimiz olan Necmi Kadıoğlu ve binlerce kişinin gözleri önünde cereyan eden olaydan dolayı Kadıoğlu ve halkımızdan özür dileriz” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ESENYURT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Seri İlanlar
Yeni UMUT Gazetesi Haber Sitesi
© Copyright 2013 DKM YAZILIM HER TÜR HAKKI SAKLIDIR.... Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA