Öğüt'ten Hoçivan'ın ilçe olması için teklif

CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan’a bağlı Hoçivan Hasköy bölgesinin ilçe olması için teklif verdi.
Bu haber 2015-03-08 20:28:20 eklenmiş ve 631 kez görüntülenmiştir.

CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan’a bağlı 22 köyün bulunduğu Hoçivan Hasköy bölgesinin ilçe olması için TBMM’ye yeni bir kanun teklifi verdi.

Ensar Öğüt, hazırladığı kanun teklifinde, Hoçivan- Hasköy bölgesinde, son yıllarda yaşanan gelişmelere karşın nüfus oranında bir azalma olmadığını, İl merkezinde Ardahan üniversitesinin öğrenci tercihi ile fakülte ve yüksek okul sayısındaki değişim gözlendiğini, Türkgözü ve Aktaş Kara Hudut kapısının Hoçivan Hasköy’ün Ardahan-Kars güzergahında bulunmasının gelişimi olumlu etkilediğini, artık ilçe merkezi olması ve belediye kurulmasının zorunlu hale geldiğini vurguladı.

DOĞALGAZ HATLARI VE İPEK YOLU GEÇİYOR
Ensar öğüt kanun gerekçelerinde şu görüşlere yer verdi: “Son yıllarda Ardahan’dan geçen doğalgaz hatları ile Kars’tan Ortadoğu’ya açılan ipek yolunun da geçmesi kurulacak olan ilçe ve belediyeyi ölçüde olumlu etkileyecektir.

YAZIN NÜFUS DAHA DA ARTMAKTADIR
Hoçivan Hasköy ‘de her yıl hemşehrilerimiz tarafından düzenlenen başta festival olmak üzere çeşitli etkinliklerle göç etmiş olanlar komşularıyla birlikte misafir olmaktadır. Beldenin yaz nüfusu kış nüfusunun kat kat üstüne çıkmaktadır.

TARIM VE HAYVANCILIĞA ELVERİŞLİ
Kasabanın tabiat yapısı tarım ve hayvancılık yapmaya çok elverişli bir yerdir. İlçe ve belediye yapılmasıyla ticari hacminin genişlemesi verimli topraklarda üretilen ürünlerin hak ettikleri değeri bulması bölge insanımızın daha mutlu ve huzurlu yaşamalarına katkı sunacaktır.

GERİYE GÖÇ BAŞLAR
Hasköy nüfusuna kayıtlı olup başka şehirlerde emekli olan hemşehrilerimizin ilçe olmasının yanında belediyenin de oluşturulması ile hızlı bir geriye göç yaşanacaktır.

MERKEZE UZAKLIK SAĞLIK VE EĞİTİMİ ETKİLİYOR
Ardahan ili ile Hoçivan arası 30 kilometredir. Bu uzaklıkta devletimizin yapması gereken temel ihtiyaçlar ilin uzaklığından dolayı başta sağlık olmak üzere eğitim hizmetleri zamanında yerine getirilemiyor.

22 KÖY VE 9500 NÜFUS
Ardahan ilinde Ardahan Valiliği köyleri başta olmak üzere Ardahan merkez ilçe sınırları içerisindeki köylerden oluşan Hoçivan Hasköy ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur” ibaresi yer almaktadır. Ancak, Ardahan ilimizin merkez 22 köy ile birlikte nüfusu 9500 kişiye hizmet getirmede sıkıntılar yaşamaktadır. Bir ilçe ve belediye kurulması uygun olacaktır.
Bu kanun teklifinin amacı Ardahan merkezde bir ilçe ve bir belediye kurulmasını sağlayarak yaşanabilecek sıkıntıları önlenecektir.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Seri İlanlar
Yeni UMUT Gazetesi Haber Sitesi
© Copyright 2013 DKM YAZILIM HER TÜR HAKKI SAKLIDIR.... Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA