Gürcistan'dan Bayrağımıza çirkin saldırı

Kars Serhat Boyları Dernek Başkanı Muharrem Yıldız, Elat Bayramı için gitmiş olduğu Gürcistan'daki bayrağımıza yapılan saygısızlığı anlattı..
Bu haber 2016-07-30 21:17:43 eklenmiş ve 20957 kez görüntülenmiştir.
Kars Serhat Boyları Dernek Başkanı Muharrem Yıldız, Elat Bayramı için gitmiş olduğu Gürcistan'daki bayrağımıza yapılan saygısızlığı anlattı..
Yıldız; Kıymetli dostlar bu yıl Gürcistan’da Borçalı Türklerinin 8. Elat Bayramını kutlamak için Gürcistan’a heyetimizle 24.07.2016 tarihinde gittik. Marneolide Borçalı İçtimai Cemiyetinin Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan’daki heyetle bir araya geldik. 26 sında yapılacak olan Elat bayramının armutlu yaylasında hazırlıklarla alakalı görev dağılımı yapıp Dumanisi Belediyesinin Borça ve Elat bayramı ismini istemediklerini ve sahne arkasında asacağımız brandayı bile Dumanisi bayramı olarak değiştirmek istediklerini söylediler. Bununla da yetinmeyip 'Türk Bayrağının ve İstiklal marşının çıkarılmasını istediler'. Bizde heyet olarak bölge valisinden randevu alarak bu olumsuzlukları görüştük.
Bölge valisi bize söz vererek 3 ülkenin bayrağı da sahneye asılacak Türkiye’nin istiklal marşı okunacak ve her yıl borçalı elat bayramında yazılı pankartlarımızın asılmasının da sözünü vererek gidin hazırlıklarınızı yapın dedi. Sabah erken saatlerinde İçtimai Cemiyetinin saha da çalışan elamanlarıyla  beraber kurulan sahneye ilk önce 3 bayrağımızı astık.
Bu arada alana sivil ve resmi kıyafetli çok kalabalık bir gurup geldin gelir gelmez ne konuştuklarını anlamadığımız için Gürcistanlı kardeşlerimizle hararetli tartışmalar ve bağırmalar oldu. Polislerin ve sivillerin Türk bayrağını asmış olduğumuz yerden indirdiler.
Ve yerine Gürcistan bayrağı astılar bunu gören Azerbaycanlı ve Borçalı Türkleri ciddi bir tepki göstererek kargaşa yaşandı. Gürcistan yetkililerine şunu söylediler;  ‘Türk bayrağının indirildiği yerde Azerbaycan bayrağının bir anlamı yoktur onu da indirin dediler.’  Gürcistan yetkilileri tereddüt etmeden Azerbaycan bayrağını da indirdiler. Ardından bayraklarımızın yerine Gürcistan bayrağı astılar ve her yıl asılan sahne arkasındaki brandamızı da astırmadılar kedilerinin hazırladıkları Dumanisi bayramını yazan pankartları astılar dedi.
Bunu gören Azerbaycan, Borçalı ve Türkiye’den gelen bizler tüm tepkilerimize rağmen sahne ve bayraklarımızın eski haline gelmesini saatlerce bekledik bölge valisinin bu durumu düzelteceğini söylediler; bölge valisi geçte olsa geldi fakat değişen hiç bir şey olmadı. Bizde cemiyet olarak bölge halkı ile beraber kendi brandalarımızı tahtalara çakıp alanın başka bir köşesine toplanıp pankartımızın etrafında 3 ülkenin bayraklarını eskisi gibi yan yana dalgalandırdık zurnalar ve sazlar çalındı. Aşıklar söyledi 30 dk bu tepkimizi  devam ettirdik.  8.Elat bayramını yapmaya şartlar müsait olmadığından bölge halkıyla toplanarak bir basın açıklaması yapıp davet ettiğimiz misafirlerden özür dileyip topluca protesto ederek alandan ayrıldık.
Borçalı, ve Azerbaycanlı Türkler bu mücadeleyi verirken bayraklarını ve programlarını iptal etmeyi göze alırken kafalarına karapapak takan Türkiye’den gelen bir grup kenarda seyirci kalarak bu onurlu mücadelede yer almayan,  
Yukarıda gördüğünüz karapapaklı şahıslar Türkiye ve Azerbaycan bayrağının asılmadığı ve Borçalı Elat bayramı yazan pankarta izin verilmediği Gürcistan bayraklarının Dumanisi bayramı yazan pankartın altında sahneye çıkıp konuşma yapıp dumanisi bayramınızı kutluyoruz ve bağlı oldukları derneğin başkanınada size selam getirdiklerini söyleyen bir konuşma yapmışlardır.
Bunlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve ayyıldızlı bayrak altında yaşayan bu zavallılar Gürcistan ve borçalı kadar olamadılar.
Yıldız; Bunları Türkiye ve Azerbaycanlı soydaşlarımıza ifşa ediyorum.
Ben buradan başta Borçalı ve Azerbaycan türklerine ve alanda bizi yalnız bırakmayan TİKA Başkanımız Mustafa Korkmaz’a Serhat Boyları Dernek heyetini makamında kabul edip gelerek gelecek yıll TİKA ile birlikte kendilerininde katılacağını söyleyen Türkiye Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü’ye Yeni Şafak Gazetesi Köşe Yazarı Ömer Lekesiz’e Şahsım ve Borçalı içtimai Cemiyeti adına Teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Bir dipnot daha vermek istiyorum; Elat bayramı bitti diye sevinenler bir daha olmayacak diyenler bilsinlerki gelecek yıl ertelediğimiz 8. Elat bayramını aynı gaydalarda 3 ülkenin dostluk ve kardeşlik içerisinde kutlayacağımızı bilsinler. Çümkü Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye vatandaşları birbirlerinin örf ve adetlerine inançlarına saygılı ve yıllardırda barış içerisinde yaşamaktadırlar. Bugünki sorun yerel iktidar sorunudur gürcistan halkının değildir.
ETİKETLER : Muharrem yıldız
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Seri İlanlar
Yeni UMUT Gazetesi Haber Sitesi
© Copyright 2013 DKM YAZILIM HER TÜR HAKKI SAKLIDIR.... Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA