DÜNYANIN EN İYİ FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR!

Dünyanın en iyi festivalinde milli egemenlik ve demokrasi vurgusu
Bu haber 2016-07-30 13:30:35 eklenmiş ve 19023 kez görüntülenmiştir.

-      ‘Festival Büyükçekmece’de demokrasi ve egemenlik konserleri

 

-      Başkan Dr. Hasan Akgün: Karanlığa asla teslim olmayacağız!

 

-      Büyükçekmece’de uluslararası barış ve kardeşlik yürüyüşü

 

Dünya Festivaller Birliği (CIOFF) tarafından dört kez dünyanın en iyi festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin 17.si 30 Temmuz – 6 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştiriyor.         Festival bugün saat 12:00 da Taksim Atatürk Anıtı'na 37 ülkenin sanat elçilerinin çelenk takdimi ile başlıyor.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü koşullarda sosyal ve kültürel hayatın normalleştirilmesi sürecine katkıda bulunacak ve halkımızın günlük hayatında moral - motivasyonunu yükseltecek festivalimizin ülkemizin tanıtımına da katkısı büyüktür. Festival 17 yıldan beri, dünya kültürlerini ve dünya gençlerini İstanbul Büyükçekmece’de buluşturmaktadır. Bugüne kadar dünyanın hemen her ülkesinden festivale katılan on binlerce genç Büyükçekmece’den tüm dünyaya sevgi, barış ve dostluk mesajları vermiştir. Bugün buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu görmekteyiz.”        

 

Dr. Akgün, 64 ülkeden 2 bin sanat elçisinin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan 17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne kısa süre önce yaşanan Atatürk havalimanı katliamı ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonucunda bazı ülkelerin katılımlarını iptal ettiğini belirtti. Başkan Dr. Akgün, “Buna rağmen ülkemiz ve 37 ülkeden toplam 1100 sanat elçisinin katılımıyla, Büyükçekmece halkı festivalini gerçekleştirecektir” dedi.  

 

Dr. Hasan Akgün, festival program akışı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da katılan tüm ülkelerin temsilcilerinin ellerinde bayraklarıyla Taksim Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayacaktır. Festivale katılan dünya gençliği Atatürk anıtı önünde ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ‘Sevgi birbirimize, barış hepimize’ ‘Sanat sevgiyle, kültürler dostlukla buluşuyor’  pankartları taşıyacaktır.

 

 

 

BARIŞ VE KARDEŞİLİK KONVOYU

 

30 Temmuz Cumartesi akşamı Büyükçekmece Kordonboyu’nda festivale katılacak tüm ülkelerin gençleri ile Büyükçekmece halkı ve ülkemizin dört bir tarafından gelmiş sanat elçileri bir barış ve kardeşlik yürüyüşü gerçekleştirecektir.

 

Festivalin resmi açılışı, 01 Ağustos Pazartesi akşamı 21.00’da Büyükçekmece Kemal Sunal Amfi Tiyatrosu’nda yapılacaktır. Ülkemizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini temsil etmek için ilçe kaymakamı, festival komitesi başkanı, belediye meclisi parti grup başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ile hep birlikte Festival Meşalesini yakacağız.” 

 

DEMOKRASİ NÖBETLERİNE KATKI KONSERLERİ

 

Dr. Hasan Akgün, “Bu yıl içinde bulunduğumuz koşulları dikkatte alarak, birlik ve beraberliğimiz için kültürel faaliyetleri kapsamında "Demokrasi Nöbetleri" ne katkı sunmak amacıyla ‘Egemenlik ve Demokrasi Konserleri’ düzenlenmesi kararı aldık. Çünkü egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Karanlığa asla teslim olmayacağız. Yaşasın demokrasi, yaşasın Cumhuriyet! Konserlerde hep beraber bunları haykıracağız” dedi.  

 

Dr. Hasan Akgün, festivalin resmi açılış seremonisine Fatih Erkoç'un katılacağını belirterek; "Demokrasi nöbetlerine katkı sunmak, halkımızın moral ve motivasyonunu yükseltmek amacıyla da toplumun ortak değerlerine hitap eden "Ölürüm Türkiyem" şarkısını söyleyen Mustafa Yıldızdoğan 3 Ağustos Çarşamba günü ve "Sarı saçlım mavi gözlüm" şarkısını seslendiren Edip Akbayram ise 5 Ağustos Cuma günü kapalı alanda iki ayrı konser verecektir" ifadesini kullandı.

 

ÖDÜLLER BELLİ OLDU

 

Başkan Dr. Akgün, festival kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da jüri, festival komitesi ve halk komitesinin kültür – sanat ve basın dalında ödüller verdiğini açıkladı. Dr. Hasan Akgün ödüle layık görülen isimleri şöyle açıkladı:

 

Aydın Boysan: Basın dalında Yaşam Boyu Başarı Ödülü

İrfan Değirmenci: Yılın Basın Başarı Ödülü

Selda Alkor: Sanat dalında Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Ediz Hun: Sanat dalında Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Dr. Akgün, 17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin ana kategorileri hakkında da bilgi verdi. Festivalin tüm etkinlikleri aşağıdaki kategoriler altında gerçekleştirilecek.

 

·        Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması

·        Uluslararası Heykel Sempozyumu

·        Uluslararası Fotoğraf Yarışması

·        Uluslararası El Sanatları Atölyesi ve Sergisi

·        Uluslararası Çocuk El Sanatları Atölyesi ve Sergisi

·        Uluslararası Kukla Atölyesi ve Sergisi

·        Egemenlik ve Demokrasi Konserleri

ETİKETLER : Büyükçekmece Festival En iyi festival dünya birlik Selahttin Sakinoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Seri İlanlar
Yeni UMUT Gazetesi Haber Sitesi
© Copyright 2013 DKM YAZILIM HER TÜR HAKKI SAKLIDIR.... Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA